Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Jesteś tutaj: Start PomocPodstawowe pojęcia

Podstawowe pojęcia

Podstawowe pojęcia dotyczące domen internetowych.

Domena internetowa - jest to niepowtarzalny adres internetowy dzięki któremu można łatwo dotrzeć do poszukiwanej strony w Internecie.
Posiadając domenę, mogą Państwo posługiwać się wybranym przez siebie adresem strony www oraz adresami e-mail. Nie ma możliwości, aby domena się powtórzyła tzn. że np. domena www.active24.pl może być tylko jedna.
Wyróżniamy takie domeny jak:

  • domeny globalne np. .com, .net, .org, .edu, .mil, .gov, .info, .biz,
  • domeny narodowe np. .pl, .uk,
  • domeny funkcjonalne np. .com.pl, .net.pl

Adres domenowy - adres każdej domeny składa się z takich części jak:

  • tzw. domeny pierwszego rzędu: com, .net, .org, .biz .info, .pl
  • tzw. domeny drugiego rzędu: tu mogą Państwo wybrać swoją własną nazwę.

W skład adresu domenowego mogą wchodzić subdomeny, więc przykładowy adres internetowy może wyglądać następująco: poczta.active24.pl


Registar - akredytowany partner NASK lub innego rejestru najwyższego poziomu.


Aliasy pocztowe - skrzynka email wyposażona została w funkcję "catch all", dzięki której mogą Państwo korzystać z nieograniczonej liczby aliasów. Dotrze do Państwa każdy email niezależnie od tego co zostanie wpisane przed @twoja-nazwa.pl. Funkcja ta wymaga aktywacji w panelu administracyjnym.


WHOIS - mają Państwo możliwość natychmiastowego sprawdzenia każdej domeny. Dane o Państwa domenie umieszczane są w międzynarodowym systemie WHOIS.


Rejestr - jest to internetowa baza danych, która zawiera dokładne informacje na temat zarejestrowanych już domen.


Registry - NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa).


Gwarancja wyłączności - w momencie zarejestrowania domeny internetowej zostają Państwo wyłącznym właścicielem tej domeny. Przez wybrany przez Państwa czas (1 rok, 2 lata aż do 10 lat) nikt inny nie może wykorzystać takiego samego adresu.


Serwery DNS - wybranej nazwie domeny muszą zostać przypisane serwery DNS (podstawowy i zapasowy).DNS (serwer nazw domen) pozwala na używanie nazw domen np. domeny.org zamiast adresów IP.Bezpłatnie oferujemy utrzymanie domen na naszych DNSach.


If you are junk mailer mail to: bofh@active24.pl