Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Jesteś tutaj: Start PomocPoradnikiJak uniknąć SPAMu

Poradniki

Jak uniknąć SPAMu, czyli szanowanie własnego adresu e-mail.

Spam jest poważnym problemem, który dotyka wszystkich użytkowników poczty elektronicznej. Niestety, nie da się uniknąć tego całkowicie, można zminimalizować jednak liczbę otrzymywanych niechcianych maili.

Spamerzy wykorzystują kilka głównych metod zdobywania adresów pocztowych:

  • Przeszukiwanie stron www na ciągi znaków, pasujące do wzorca adresu pocztowego. Zapis "mailto:login@domena.com" jest zapisywany do bazy, a następnie na taki adres wysyłane są maile. Bezpiecznie jest umieszczać adres w formie zakamuflowanej, która utrudnia odczytanie adresu. Automat jest bezmyślny i nie rozpozna tego jako adresu. Można np. wpisać login(na)domena.com.
  • Atak słownikowy. Z baz danych domen są pobierane ich nazwy. Następnie wysyłane są maile na generowane adresy typu: "office@domena.com", "john@domena.com", "mary@domena.com", "biuro@domena.com". Są też wysyłane maile na kolejne adresy z małą liczbą znaków w loginie. Generowane są kolejne łańcuchy znaków i tak wysyłane są maile. Jeśli serwer nie odrzuci takiego maila, to jest zapisywany w bazie do dalszego wysyłania spamu. Przed czymś takim ciężko się obronić, można jednak zmniejszyć skutki nieużywając tzw. catch all, czyli akceptowania przez serwer wszystkich maili do domeny na dowolną skrzynkę. Zalecamy zlikwidowanie takiego aliasa przez panel administracyjny.
  • Wirusy i trojany. Miliony komputerów na świecie zarażonych jest różnymi wirusami. Część z tych wirusów kradnie adresy przechowywane w książkach adresowych, a często nawet wysyła SPAM z zarażonego komputera, bez wiedzy właściciela. Żeby zapobiec takim zdarzeniom należy aktualizować oprogramowania na komputerze, korzystać z programów antywirusowych, zainstalować firewall. Warto też korzystać z alternatywnych programów dla tandemu Outlook i Internet Explorer, które szczególnie narażone są na ataki. Wtedy sami nie staniemy się źródłem spamu.
  • Korzystanie z grup dyskusyjnych, dyskusje na forach internetowych. W czasie rejestracji na forum internetowym, podając swój adres email, należy zaznaczyć opcję, że nie chcemy publikacji naszego adresu w czasie dyskusji. Także na grupach dyskusyjnych lepiej nie podawać swojego prawdziwego adresu pocztowego. Można go uzupełnić o jakieś dodatkowe elementy, które uniemożliwią automatyczne odczytanie adresu.
  • Rejestracja w niezaufanych serwisach. Rejestrując się w takim serwisie nie należy korzystać ze swojej podstawowej skrzynki pocztowej. Lepiej założyć do tego bezpłatną skrzynkę w dowolnym serwisie i wykorzystywać ją do takich celów.
  • Udostępnianie adresu mailowego to trochę jak podawanie każdemu numeru telefonu domowego. Jeśli go podajemy komukolwiek, nie możemy się dziwić, że ktoś zadzwoni o 3:00 w nocy. Adres, który trafi raz do baz danych spamerów pozostanie już tam na długo. Nie należy też odpisywać na maile ze spamem. Dla spamera jest to tylko potwierdzenie, że ktoś odbiera pocztę ze skrzynki. Także linki z informacją o metodzie z listy dystrybucyjnej są często wykorzystywane do potwierdzenia, że czytamy pocztę i po czymś takim nadchodzi potężna fala spamu. Spamerzy chwytają się każdego sposobu, żeby zdobyć adres i wysłać na niego spam, nie warto im ułatwiać pracy.

If you are junk mailer mail to: bofh@active24.pl